Site icon Zlaté Česko – Vše o zlatě

Kdy se cena zlata vyšplhá na 3 000 dolarů?

S obnoveným zájmem o americký dolar začala cena zlata mezi investory ztrácet svůj lesk. I přes mimořádně pozitivní vývoj v dubnu se v květnu spíše stabilizovala.

Očekávání, že by Federální rezervní systém mohl zmírnit svou politiku vysokých úrokových sazeb, podpořené nedávnými údaji o nově vytvořených pracovních místech, by mohlo vést k oživení ceny zlata.

Zvláště proto, že se stává dostupnějším pro zahraniční kupce. Kromě toho by rostoucí poptávka z asijských trhů, trvalé nákupy centrálních bank a status drahého kovu jako bezpečného přístavu uprostřed trvajících geopolitických komplikací mohly podpořit zvýšení objemu obchodů a přispět k růstu ceny.

Na denním grafu zůstává cena nad kritickým 100denním exponenciálním klouzavým průměrem (EMA) a její 14denní index relativní síly (RSI) se pohybuje kolem úrovně 58. Krátkodobý výhled však naznačuje negativní tendenci a od dosažení historických maxim zůstává cena v klesajícím trendu. Pokud se zlato chce vymanit z tohoto trendu, musí nejprve překonat úroveň 2 350 – 2 355 USD z konce dubna, následně se jako další rezistence jeví hranice 2 400 USD. Poté by se zlato mohlo setkat s poslední překážkou na svém historickém maximu 2 431,52 USD za unci.

Analytici z Citigroup nedávno předpověděli, že drahý kov by mohl, podpořen geopolitickou nestabilitou a současně s rekordními úrovněmi akciových indexů, překročit hranici 3 000 USD za trojskou unci v příštích šesti až osmnácti měsících.

Odborníci očekávají, že růst ceny zlata bude hlavně důsledkem investic velkých finančních hráčů. Ti začínají reagovat na rostoucí poptávku centrálních bank a spotřebitelů v Asii. Tento vzestup může být také podpořen snižováním úrokových sazeb americkou centrální bankou nebo potenciální hospodářskou recesí.

Exit mobile version