Česká národní banka (ČNB) v průběhu loňského roku předvedla impozantní nárůst objemu zlata ve svých rezervách, skoro třikrát zvýšivší jejich hodnotu. K datu konce roku 2023 dosahovala zlatá rezerva 986 000 trojských uncí, což představuje 30,67 tun, s celkovou hodnotou 45,7 miliardy korun. Tato informace vychází z podrobné analýzy struktury devizových rezerv, kterou centrální banka zveřejnila v úterý.
V porovnání s koncem roku 2022, kdy ČNB evidovala 385 000 trojských uncí zlata (11,97 tun) s hodnotou 15,7 miliardy korun, je zřejmý pozoruhodný nárůst. Průběžný nákup zlata byl v loňském roce patrný, přičemž aktivita ČNB v tomto směru značně stoupla od druhého čtvrtletí. Zatímco za první čtvrtletí ČNB přidala do svých rezerv přibližně 1,5 tun zlata, za druhé čtvrtletí to bylo 6,1 tun, za třetí 5,5 tun a za čtvrté 5,6 tun.
Nástup vyššího tempa nákupu zlata naznačuje obrat v strategii centrální banky. Guvernér ČNB Aleš Michl opakovaně zdůraznil, že cílem je postupně zvýšit zlatou rezervu ke 100 tunám. Tento krok by podle něj přispěl k lepší diverzifikaci portfolia rezerv a současně by zvýšil výnosy. Michl také vidí v tomto růstu zlaté rezervy možnost vytvoření „zlatá pokladnice“ pro budoucí generace.
Výrazná část zlata, které ČNB investuje, není fyzicky uložena v jejích vlastních prostorech. Člen bankovní rady Jan Kubíček dříve upozornil, že zakoupené zlato je obvykle uschováno v zahraničních bankách. Tímto způsobem ČNB sleduje strategii optimalizace svých zlatých rezerv s důrazem na mezinárodní rozložení.