Nejistota ve světě živí hlad po zlatě: Trump, konflikty a budoucnost cen
Cena zlata dosáhla svého vrcholu na konci října, kdy trojská unce vzácného kovu stála 2790 dolarů, tedy 66 909 korun. Od roku 2019 se cena téměř zdvojnásobila. Na vývoj ceny zlata má vliv široké spektrum faktorů.
Faktory ovlivňující cenu zlata
Cenu zlata ovlivňuje výše úrokových sazeb, inflace, geopolitické krize, poptávka po zlatě (ať už ve formě slitků či šperků), ale i očekávání ohledně budoucí produkce. Současné rekordní ceny jsou zejména důsledkem konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě, obav z recese a očekávání, že centrální banky zpomalí růst sazeb.
Největším motorem zájmu o zlato však bývá snaha zajistit se proti nejistotě. Zlato je tradičně považováno za bezpečný přístav v turbulentních časech.
Význam nejistoty na trhu
Význam nejistoty na trhu můžeme ilustrovat situací z doby před volbami amerického prezidenta. Investoři tehdy neměli jistotu, jakým směrem se bude ubírat největší ekonomika světa, což vedlo k růstu poptávky po zlatě a zvýšení jeho ceny. Podobná situace nastala v polovině října, kdy se ceny zlata vyšplhaly na nové historické maximum v důsledku eskalace konfliktu na Blízkém východě.
Na konci října tak cena zlata dosáhla 2790 dolarů za trojskou unci, což představuje meziroční nárůst o 33 procent. Od roku 2019 se cena zvýšila téměř dvojnásobně.
Role centrálních bank
Dalším významným faktorem ovlivňujícím cenu zlata jsou nákupy centrálních bank. Ty zlato používají jako prostředek zajištění proti kolapsu bankovního systému a k posílení cenové stability své měny. Například Čína v roce 2023 nakoupila přes tisíc tun zlata, což je více než všechny ostatní centrální banky dohromady. I Česká národní banka se řadí mezi instituce, které v posledních letech zvyšují své zlaté rezervy.
Co by mohlo cenu zlata snížit?
K poklesu ceny zlata by mohlo dojít v případě výrazného posílení dolaru, růstu úrokových sazeb, nebo zmírnění geopolitického napětí. Stejně tak by snížení poptávky centrálních bank nebo růst nabídky díky vyšší těžbě mohly cenu zlata stlačit dolů.
Dolar a geopolitika
Cena zlata se na burze obchoduje v dolarech, a proto na ni má vliv také kurz americké měny. Pokud dolar oslabuje, cena zlata má tendenci růst. Na druhou stranu, posílení dolaru nebo pozitivní vývoj ekonomiky, například díky snižování daní, by mohly cenu zlata snížit.
Inflace a dlouhodobý výhled
Inflace je dalším klíčovým faktorem. Pokud centrální banky, například ve Spojených státech, nedokáží adekvátně reagovat na rostoucí inflaci, může zlato sloužit jako účinná ochrana proti znehodnocování měny. Platí zde jednoduché pravidlo – čím vyšší inflace, tím vyšší je cena zlata.
Investiční zlato tak zůstává populárním prostředkem ochrany úspor a diverzifikace investičních portfolií. Vzhledem k současné geopolitické i ekonomické nejistotě lze očekávat, že jeho cena zůstane i nadále pod drobnohledem investorů.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
Nejnovější příspěvky
- Zlato si drží pevnou pozici nad hranicí 3 300 USD za unci, trh vyčkává na klíčová ekonomická data
- Napětí mezi Bílým domem a Fedem žene cenu zlata na rekordní hodnoty
- Zlato dosáhlo rekordních hodnot – investoři utíkají před chaosem na trzích
- Cena zlata překročila hranici 3 000 USD: Co stojí za růstem a co bude dál?
- Zlato prudce roste díky statusu bezpečného přístavu uprostřed eskalace celních sporů
Nejnovější komentáře
Rubriky
- IBIS InGold, a. s. (5)
- investice.cz (1)
- Investing.com (4)
- Nezařazeno (2)
- Novinky (32)